Oszczędzanie | Jak wyjść z długów | Jak kontrolować wydatki
Blog > Komentarze do wpisu

5 pomysłów jak zacząć oszczędzać

1. Jestem na początku drogi do wyjścia z długów i oszczędzania (drugi raz, przyznaję), więc oczywista oczywistość musi się pojawić: wydawać mniej niż zarabiam.

2. Oczywista oczywistość powyżej nigdy się nie udawała (gdyby się udawała nie miałbym długów), bo nie kontrolowałem wydatków. Od paru miesięcy kontroluję wydatki w bardzo prymitywny ale skuteczny sposób. Czegokolwiek bym nie kupował chowam paragon a w domu wrzucam go do przeznaczonego tylko na ten cel pudełka.

3. Raz w tygodniu wszystkie wydatki wpisuję do arkusza w OO Calcu (darmowy odpowiednik Excela. Wkrótce wrzucę tu ten arkusz, żebyście mogli go sprawdzić, przetestować... Można użyć też specjalnych programów (jak np. Domowy Budżet) lub serwisów w sieci (Quicken, Mint, Pear Budget czy polskie Moje Oszczędności) lub po prostu kartki papieru lub zeszytu. Ale dla mnie najwygodniejszy jest arkusz kalkulacyjny.

4. Rozplanować wydatki. Bywało tak, niestety, że kontrolowałem wydatki ale prowadziło to do depresji, bo na koniec miesiąca okazywało się, że znów wydałem więcej niż zarobiłem. Trzeba więc stworzyć budżet (czy mówiąc po ludzku domowy plan wydatków). 

5. Ciąglę się kontrolować, motywować, nie tracić nadziei... bo oszczędzanie i wyjście z długów, odkrywam, to przede wszystkim psychologia a nie matematyka. 

O każdym z pomysłow z osobna juz wkrótce. 

poniedziałek, 24 listopada 2008, frugal

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.apinternet.pl
2010/02/15 19:54:34
poproszę arkusz kalkulacyjny, tż chciałabym zacząć asialewicka77@o2.pl
-
Gość: , 46.112.103.*
2010/12/19 00:56:01
Tutaj propozycja jak zaoszczędzić na surfowaniu po necie - jak zarobić na własny rachunek internetowy? Racjonalnie i uczciwie...

plnnet.blogspot.com/
-
Gość: kubas, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2012/12/23 23:44:44
jeśli ktoś z Was naprawdę zastanawia się na oszczędzaniem ale nie wie jak, gdzie, w jaki sposó, na jak długo itp, zapraszam do kontaktu:) js.suchenek@gmail.com
-
Gość: Iza, *.rzeszow.mm.pl
2013/02/07 21:09:08
Szukacie dobrego programu do oszczędzania?
Sprawdźcie ten: www.opiumsoft.pl/finanse-domowe
Wystarczy wejść i przejrzeć screeny z programu, mówią wiele o jego możliwościach.
Jeżeli ktoś używa programu i uważa że jego jest dobry, niech spróbuje ten.
-
gosiaoszczedza
2013/10/23 14:32:43
Bardzo ciekawy wpis. U mnie teraz podstawą jest punkt czwarty. Zamiast liczyć ile wydałam, planuję na początku miesiąca na co chcę wydać. Jeszcze nie jest to idealnie zgrane z podsumowaniem na koniec miesiąca, ale powoli do celu.

Pozdrawiam,
Gosia
gosiaoszczedza.blogspot.com
-
akademiaksiegowa
2015/12/09 12:17:23
Powodzenia! :)
Frugal

Wypromuj również swoją stronę