Oszczędzanie | Jak wyjść z długów | Jak kontrolować wydatki
Blog > Komentarze do wpisu

3 książki na czas kryzysu

Ksiazki o finansach
Książki, które zmieniły moje finansowe życie :) Polecam je na czas kryzysu. I to nie tylko tego przez "K", ale tych małych kryzysów, z którymi borykamy się we własnych domach i prywatnych budżetach.

Polecam te książki a nie inne wg bardzo subiektywnego kryterium. To w nich znalazłem wiedzę, której szukałem. To dzięki nim zacząłem panować nad swoimi pieniędzmi. 

1. Najbogatszy człowiek w Babilonie George S. Clason

Elementarz. Absolutny elementarz. Jeśli ktoś już jako tako radzi sobie ze swoimi finansami, pewnie tę książkę wyśmieje. Ale jeśli jesteś na początku drogi (jak ja parę miesięcy temu) i chłoniesz wszystko, czego tylko o zarządzaniu domowym budżetem i oszczędzaniu można się dowiedzieć, na pewno warto przeczytać. Książka ma formę przypowieści ze starożytnego Babilonu. Czyta się dobrze. Z tego co wiem, geneza była taka, że rozdziały tej książki były początkowo rozdawane w amerykańskich bankach w czasach Wielkiego Kryzysu, aby pomóc ludziom zdobyć podstawową wiedzę o ich pieniądzach. 

2. Total Money Makeover Dave Ramsey

Masz karty kredytowe? I pożyczkę w banku? I kredyt odnawialny? Aha... jeszcze pożyczyłeś/aś od rodziny? Domyślam się, że też kilka niezapłaconych rachunków złowrogo spogląda ze stołu. Znam to... Jeszcze niedawno też nie ogarniałem sytuacji. Gdy zacząłem szukać wiedzy, wskazówek, itd. w pewnym momencie rady przedszkolne "wydawaj mniej niż zarabiasz" nie wystarczały. Książka Ramseya to bardzo konkretny przewodnik, który ma wprowadzić w nasze życie Całkowitą Finansową Przemianę (takie swobodne tłumaczenie tytułu). 

Książka jest sławna i można powiedzieć kultowa wśród tych, którzy też nie ogarniali swojej sytuacji finansowej (dużo o niej na różnych amerykańskich blogach o finansach osobistych). Za jakiś czas napiszę pewnie o niej więcej. Teraz nie czas. Wspomnę tylko, że główny pomysł Ramseya to debt snowball (kredytowa śnieżna kula). Więcej o tym niebawem. 

Aha... książka niewydana w Polsce :( Ja kupiłem wydanie oryginalne choć tanie nie jest. (ok. 50złotych przez empik.com). Postaram się przedstawić tu na blogu jej główne wskazówki i rady. Co nie zmienia faktu, że moim zdaniem to na początek bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. 

3. Bogaty ojciec, biedny ojciec Robert Kiyosaki

Mimo wszystko. Dlaczego mimo wszystko? Po pierwsze, nie znajdziesz tu tak konkretnych wskazówek jak u Ramseya. Po drugie, wielu uważa Kiyosakiego za hochsztaplera i oszusta, który robi ludzi w konia przy pomocy ładnych słówek. Po trzecie, jeśli masz długi i musisz zacząć oszczędzać, to Bogaty ojciec nijak nie przystaje do rzeczywistości. Ale... no właśnie, ale... ale... ale... 

Książka daje niesamowitą inspirację. Jeśli odrzucisz sceptycyzm i dasz się ponieść, możesz naprawdę nabrać chęci do działania. Poza tym Kiyosaki daje do myślenia nad zasadniczym pytaniem: po co w ogóle zawracać sobie głowę tymi pieniędzmi? Dzięki niej dowiedziałem usłyszałem o finansowej wolności. Czytałem Bogatego ojca, gdy jeszcze nie miałem pojęcia jak opanować swoje pieniądze. Mało tego, nie miałem w ogóle pojęcia, że tkwię w kłopotach po uszy. Nie miałem też pojęcia, że można zacząć inaczej myśleć o pieniądzach. Ta książka to był pierwszy krok. Dlatego, mimo że entuzjazm do Kiyosakiego lekko minął, to wciąż bardzo istotna pozycja w mojej biblioteczce. 

niedziela, 22 marca 2009, frugal

Polecane wpisy

  • "Pracuj ciężko i oszczędzaj"

    "Dlaczego osczędzanie pieniędzy jest takie ważne? Dlatego, że oszczędzanie oznacza samodyscyplinę, a samodyscyplina w jednym obszarze życia przekłada się na wsz

  • Przestań udawać bogatego...

    Fakty: - 86% drogich luksusowych aut należy do ludzi, którzy nie są milionerami - 16$ - tyle większość milionerów płaci fryzjerowi (łącznie z napiwkiem) - 4 na

  • Wolność finansowa a nieruchomości

    Recenzja książki. "Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości" Sławomir Muturi, Robert Zduńczyk. W związku z tym, że wstępów i tak nikt nie czyta, od

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: seb, 212.87.244.*
2010/10/28 15:13:53
Witam, Co do książki nr 3 Bogaty Ojciec Bidny Ojciec polecam stronę www.robertkiyosaki.pl
są tam super darmowe nagrania edukacyjne do sciągnięcia i przydatna wiedza.
Pozdrawiam
Frugal

Wypromuj również swoją stronę