Oszczędzanie | Jak wyjść z długów | Jak kontrolować wydatki
Blog > Komentarze do wpisu

Budżet domowy: jaki arkusz kalkulacyjny?

 arkusz kalkulacyjny budżet domowy
Najważniejszym narzędziem w przejściu od pierwszego etapu świadomości finansowej do drugiego było stworzenie arkusza kalkulacyjnego (w OpenOffice ale to kwestia subiektywna, Excel też jest ok) i regularne spisywanie wydatków.

Co mi dał arkusz: 

- uświadomił, gdzie są przecieki

- uporządkował domowy budżet

- zmusił do dyscypliny

Stworzyłem swój własny (dostępny dla Was w Google Docs) bo nie odpowiadały mi arkusze znalezione w Sieci. Ale jak każde narzędzie tak i to musisz dopasować do własnej wygody. 

Oto moja lista 4 miejsc w sieci z arkuszami: 

1. NASZA KASA

Jest mi (naprawdę) trochę głupio, że tak eksponuję swój arkusz ale do dziś jest to proste narzędzie, które w pełni odpowiada moim potrzebom. Dlaczego? Uruchamia prosty mechanizm. Wpisujesz wydatki (wszystkie), one się na drugim podarkuszu sumują i dają pełen obraz sytuacji. W skali miesiąca, bo miesięcznie otrzymuję pensję, więc utrzymanie się w ryzach w tej skali mnie interesuje. Polecam. Korzystajcie, modyfikujcie, jest Wasz. 

2. ARKUSZE KALKULACYJNE MICROSOFT

Microsoft udostępnił na swojej stronie szablony różnych budżetów. I to jest właśnie ciekawe: różnych. Bo nie tylko miesięczny budżet domowy ale też budżet imprezy, delegacji, etc. Może się przydać w zależności od sytuacji. Ale miesięczny budżet domowy i tak wolę swój ;P

3. FOXWAY czyli wszystko w jednym miejscu

Mój arkusz opierał się na miesięcznym zestawieniu, czyli potrzebujesz robić kopię czystego pliku co miesiąc. Mnie to nie przeszkadza. Ok... Ale dla tych, którzy wolą mieć wszystko w zasięgu wzroku, foxway.com stworzył arkusz, gdzie jest zestawienie wydatków ze wszystkich miesięcy.

4. PEARBUDGET czyli arkusz rozbudowany

Twórcy bardzo cenionego programu do kontroli budżetu domowego udostępnili za free bardzo ceniony arkusz kalkulacyjny. Ale przyznam bez bicia, że onieśmiela mnie swoją "rozbudowanością" i wielością wszystkiego. Co nie zmienia faktu, że jest to arkusz, który daje możliwość kontroli miesięcznej, daje analizę w skali roku. Wiele opcji, warto sprawdzić.

Wiem, że wielu z Was uzna to za nudę, to wpisywanie cyferek, zbieranie paragonów ale wystarczy przekuć to w nawyk. Poświęcić parę minut dziennie lub paręnaście raz na tydzień i przestaniesz traktować to jako smutny obowiązek. A ten początkowo smutny obowiązek jest pomostem do drugiego etapu świadomości finansowej.

Ważne jednak, żeby nie utknąć na etapie testowania arkuszy i wybierania narzędzi. Tak naprawdę... wystarczy zwykła kartka. Byle tylko zacząć. 

 

środa, 22 kwietnia 2009, frugal

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/04/22 12:02:05
Frugal, a co sądzisz o programie ePortfel Lite? Próbowałeś?
-
frugal
2009/04/22 18:07:34
@wegorkie2: no właśnie nie próbowałem, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć. Ale nadrobię zaległości, ściągnę i dam znać niebawem :)
-
hobbitfrodo
2009/04/23 11:36:48
Ściągnęłam Twój arkusz, jeszcze nie wiem czy wytrwam ale spóbuje od nast. miesiąca. Dzięki!!!
-
frugal
2009/04/23 11:49:37
@hobbitfrodo: Słowo "wytrwam" kojarzy się automatycznie z jakimś potwornym wysiłkiem :) A chodzi o zmianę nawyków tak, by zbieranie paragonów, wpisywanie ich do arkusza było po prostu stałym elementem, zupełnie naturalnym :) Ale zanim do tego dojdzie, rzeczywiście, potrzeba trochę wytrwałości :) Ja podchodziłem do sprawy ładnych kilka razy, ale się dało. Powodzenia!
-
wegorkie2
2009/04/23 12:07:12
Zapewniam że warto. Ja kontroluję swoje wydatki od ponad 7 lat (nie wiem czy nie jestem najbardziej doświadczony w tej materii w Polsce). Owoce tego są bardzo dobre.

Frugal, od dzisiaj jest nowa wersja ePortfela - 3.3.38 - jest tam kilka istotnych poprawek więc jeśli masz starszą wersję, to pobierz ponownie.
-
Gość: excel domowy budżet, 192.100.112.*
2010/01/29 11:14:54
Darmowy arkusz kalkulacyjny, dzięki któremu łatwiej możesz zarządzać własnym budżetem: excel microsoft kalkulator domowego budżetu domowybudzet.info/arkuszbudzet.html
-
Gość: , 77.87.0.*
2010/05/11 11:46:58
htdyhh
-
Gość: Kate, 87.206.21.*
2010/11/24 19:44:31
Całkiem fajne te arkusze z domowy budżet dzięki za linka :)
-
2012/11/29 15:09:36
Ja również korzystam z arkuszy kalkulacyjnych, szczególnie gdy muszę wypełnić [a="www.podatnik.info/program_do_pit/pit-d
"]pit d[/a]. Mam juz zapamiętany plik, jedynie wprowadzam nowe dane i wszystko liczone jest za mnie :)
Frugal

Wypromuj również swoją stronę